Style i fazy picia – rzecz o F10, czyli o uzależnieniu od alkoholu
„Kłócić się z pijanym to tak jak krzyczeć na kogoś, kogo nie ma.”
Uzależnienie od alkoholu stanowi jednostkę umiejscowioną przez organizację WHO pod kodem F10. „Alkoholizm”, „choroba alkoholowa” pod tymi z pozoru znanymi nam terminami, kryje się prawdziwy dramat wielu rodzin.
Dlaczego ludzie piją alkohol?
Antoni Kępiński (1918-1972) znany polski psychiatra, wyróżnił następujące style spożywania alkoholu:
Uzależnienie od alkoholu (F10.2)
Alkoholizm nazwany jest chorobą alkoholową, w ICD-10 stanowi jednostkę chorobową chroniczną, oznacza to, że występuje aż do końca życia – jest nieuleczalna, posiada swoje nawroty. Nawet jeżeli alkoholik nie pije, mówi się o tym, że jest to suchy alkoholizm. Choroba alkoholowa dotyka wszystkich sfer życia człowieka. Nieleczona i postępująca może doprowadzić do śmierci człowieka nią dotkniętej.
Jak przebiega choroba alkoholowa?
Choroba alkoholowa składa się z czterech faz. Wyróżniamy:
Na czym polega każda z nich?
Każda z wymienionych faz ma charakterystyczne dla siebie symptomy i objawy. Umiejętność obserwacji i rozpoznawania tych faz, może być pomocna w podjęciu decyzji o terapii dla osoby uzależnionej, bądź też współuzależnionej.
Faza wstępna
Jest to innymi słowy picie o charakterze towarzyskim. Pierwsza faza jest przyjemna, sprawia poczucie zysków. W towarzystwie pozytywnie odbierana jest „mocna głowa”, czyli zwiększona tolerancja na alkohol.
Faza ostrzegawcza
Jest to moment, w którym osoba uzależnia się tak bardzo, że szuka okazji do picia. Często taka osoba posiada inicjatywę. Wciąż trwa poczucie zysków, jednak już widoczne są pierwsze straty, począwszy od „urwanych filmów”, poprzez początki picia w samotności, aż wreszcie po trudności w zapamiętywaniu.
Faza krytyczna
Rozpoczyna się z momentem, kiedy osoba uzależniona zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem. Rozpoczynają się konflikty w rodzinie, niewywiązywanie się z roli pracownika, zaburzenia życia seksualnego. W momencie kiedy coraz więcej sfer życia osoby uzależnionej „psuje się” pod wpływem alkoholu, możemy mówić o fazie krytycznej. Jeżeli taka osoba trafia na terapię i potrafi odnaleźć w sobie wstyd i poczucie winy, to jest to sygnał pozytywny. Gorzej, kiedy nie ma wyrzutów sumienia. Upośledzenie woli człowieka uzależnionego powiększa się. Przymus picia staje się nieodzownym elementem dnia. Kontrolująca alkoholika żona im bardziej staje się „lepsza” w swojej roli, tym lepiej uzależniony mąż uczy się manipulacji otoczeniem. Na tym etapie pojawia się agresja i egocentryzm.
Faza chroniczna
Jest to faza, w której w wyniku długotrwałego picia występuje spadek tolerancji na alkohol. Rozpadu więzi rodzinnych nie da się ukryć. Pojawiają się bardzo poważne konsekwencje na poziomie fizycznym. Osoba uzależniona może zmagać się np. z padaczką alkoholową, delirium, psychozą, uszkodzeniem układu nerwowego, marskością wątroby, skrajnym wycieńczeniem. Z perspektywy psychologicznej jest odizolowana od swojej rodziny (ponieważ członkowie rodziny najzwyczajniej w świecie się bronią), zmaga się ze stanami lękowymi i bezradnością spowodowaną upośledzeniem woli. Faza ta prowadzi często do śmierci osoby uzależnionej.
Symptomy alarmowe
Wszystkie te fazy łączą objawy, dzięki którym możemy poznać, że osoba może zmagać się z problemem uzależnienia od alkoholu. Jakie to symptomy?
Style i fazy picia alkoholu są bardzo płynne. Zauważenie kolejnych granic może być bardzo trudne szczególnie dla człowieka, który jest związany z osobą uzależnioną emocjonalnie. Często wtedy dochodzi do szeregu mechanizmów obronnych osoby współuzależnionej, które sprawiają, że ocena sytuacji może być w tym momencie niemożliwa. W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek z faz należy szukać specjalistycznej pomocy. Im szybciej osoba uzależniona i jej rodzina zacznie szukać pomocy, tym mniej degradacji spowoduje alkohol w życiu całej rodziny alkoholika.
Podobne artykuły
Wypowiedz się!
[fbcomments]