Babcia to mama mojej mamy, a ja jestem jej wnuczka

Każdy z nas pełni jakieś role w społeczeństwie, w rodzinie – pełnimy tych ról czasem kilka jednocześnie (jesteśmy dziećmi, nieraz już rodzicami, wnukami i tak można wymieniać…). Dziś w sposób szczególny chcę napisać o roli dziadków, choć sama nie jestem babcią, ani nawet jeszcze mamą. Mam jednak dziadków, a przy święcie Babci i Dziadka nie można o nich zapomnieć! Czym byłby świat bez naszych Dziadków?

 

babcia i dziadek poradnictworodzinne.pl

 

Zdania na temat roli dziadków są podzielone. Wielokrotnie czytałam, że dziadkowie bardzo często przejmują rolę rodziców wyręczając ich zamiast zajmować się sobą nawzajem i swoimi pasjami, przez co osłabia się ich wzajemna więź. Pomyślałam: ja tam wielkim naukowcem nie jestem, ale wcale się z tym nie zgodzę, choć może jakiś procent racji w tym jest.

Dziadkowie pełnią ogromnie ważną rolę w życiu swoich bliskich i mówię to z własnego doświadczenia. Mieszkałam od zawsze z dziadkami, może przez to są mi tak bliscy. Nigdy jednak nie wyręczali moich rodziców, lecz pomagali im. Najlepsze zabawy to te z dziadkiem, który dziś, myślę, patrząc na mnie i mojego brata z Nieba jest z nas dumny. Pamiętam nasze zabawy w chowanego, różne opowieści czy zabawę we fryzjera… To dziadkowie nie raz wstawiali się ze mną i za moim bratem, choć mieliśmy „swoje za uszami”.

Babcia i Dziadek rozszerzają rzeczywistość o świat przeszłości. Wiele mogą nam opowiedzieć o tym, czego nasi rodzice nie doświadczyli, o czasach, w których komputer to była abstrakcja, a komórka to pomieszczenie przy domu, w którym chowało się potrzebne rzeczy. Tylko od dziadków możemy usłyszeć, jakie psikusy robili nasi rodzice, gdy byli mali. Opowiadania naszych seniorów to legendy, które zostają w nas na lata. Życie dziadka i babci na pewno było ciekawsze od niejednego z bohaterów naszych bajek.

Babcia to miłe ręce,
książka, herbata słodka,
śmieszne słowa w dawnej piosence,
suknia dla lalki i szarlotka.

Babcia to bajka, której nie znamy,
pudełeczka, perfumy, włóczka,
babcia to mama mojej mamy,
a ja jestem jej wnuczka.
/Anna Kamieńska/

Taką właśnie babcię mam w pamięci. Seniorzy, których w naszym społeczeństwie jest coraz więcej, ubogacają nasz świat mimo cierpienia, chorób, jakie im towarzyszą. Chciejmy dziś pamiętać o babciach, dziadkach – tych, którzy są z nami i tych, których już nie ma pośród nas.

W moim sercu rodzi się pytanie: A Ty jaką babcią / jakim dziadkiem będziesz? Może warto dziś usiąść przy herbacie i napisać list do siebie jako babci/dziadka. Ja już napisałam, czeka w kopercie na rok 2055.

 

Podobne artykuły

zobacz wszystkie

Wypowiedz się!

[fbcomments]