Próchnica może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, przez co jest uważana za jeden z najpoważniejszych problemów stomatologicznych. Nieleczona może powodować ból, infekcje, a nawet prowadzić do utraty zębów. Schorzenie to, to ponadto zagrożenie dla całego organizmu, bowiem bakterie mogą przedostawać się do krwiobiegu i zwiększać ryzyko chorób serca, cukrzycy czy schorzeń stawów. Co zatem robić w przypadku jej wykrycia?
Jak pozbyć się próchnicy zębów?
Pozbycie się próchnicy zębów wcale nie musi być trudne i związane z poważnym dyskomfortem. W początkowym stadium, gdy zmiany są powierzchowne i dotyczą tylko szkliwa, można skutecznie zahamować ich rozwój za pomocą:
- odpowiedniej higieny jamy ustnej,
- past remineralizujących,
- płukanek z fluorem.
Istnieją także domowe sposoby wspomagające walkę z próchnicą. Polecane jest choćby olejowanie jamy ustnej czy stosowanie naparów z ziół o działaniu antybakteryjnym. Gdy próchnica wnika głębiej, niezbędna jest jednak interwencja stomatologa. W profesjonalnej klinice można skorzystać z nowoczesnych metod leczenia. Pozwalają one na bezinwazyjne zatrzymanie próchnicy w początkowym stadium bez konieczności borowania. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian obligatoryjne może być klasyczne leczenie ubytków poprzez usunięcie zainfekowanej tkanki i wypełnienie ubytku materiałem kompozytowym.
Jakie są domowe sposoby na próchnicę zębów?
Jeśli próchnica dopiero zaczyna się rozwijać, prawidłowa higiena jamy ustnej i domowe sposoby powinny pomóc zatrzymać jej postęp. Fundamentem w kontekście profilaktyki jest częste szczotkowanie zębów pastą do zębów z fluorem, stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwbakteryjnym. Niektóre naturalne metody mogą wspomóc walkę z próchnicą:
- Olejek kokosowy – metoda tzw. ssania oleju pomaga ograniczyć rozwój szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Olej wiąże bakterie i toksyny, które w dalszej kolejności są usuwane wraz ze śliną.
- Wyciągi ziołowe – napary z szałwii bądź rumianku działają antyseptycznie i łagodzą stany zapalne. Płukanie jamy ustnej takim naparem może łagodzić podrażnienia oraz znacząco wspierać walkę z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy.
- Suplementacja witaminami – odpowiedni poziom witamin D i K2 odgrywa istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniego zdrowia zębów i kości. Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia, który jest niezbędny do budowy mocnego szkliwa. Z kolei witamina K2 kieruje wapń do właściwych miejsc w organizmie, zapobiegając jego odkładaniu się w naczyniach krwionośnych.
Jak wygląda terapia próchnicy w praktyce dentystycznej?
Leczenie próchnicy w gabinecie stomatologicznym to jeden z najlepszych sposobów, aby rozwiązać ten problem. Przykładem może być tutaj Klinika Stomatologiczna Nawrocki Clinic w Gdańsku. Klinika ta stosuje innowacyjne metody, które pozwalają efektywnie walczyć z próchnicą bez bólu i bardzo poważnych zabiegów. Jednym z nowoczesnych rozwiązań w niej oferowanych jest technika infiltracji, która pozwala zatrzymać rozwój próchnicy na początkowym etapie, bez potrzeby borowania i znieczulenia. Metoda ta efektywnie usuwa białe plamki na szkliwie, które są pierwszym objawem demineralizacji. Zabieg odbywa się podczas jednej wizyty i momentalnie daje widoczny efekt estetyczny.
W bardziej skomplikowanych przypadkach z pomocą przychodzi borowanie. Zabieg ten polega na usunięciu zarażonej części zęba i uzupełnieniu jej o specjalistyczne wypełnienie.
Jak zapobiegać rozwojowi próchnicy?
Zapobieganie próchnicy jest o wiele łatwiejsze i mniej kosztowne niż jej leczenie, dlatego dbanie o swoje zęby jest niebywale istotne. Kluczowe są w tym przypadku:
- higiena jamy ustnej,
- odpowiednia dieta,
- regularne wizyty u stomatologa.
Codzienna pielęgnacja powinna obejmować przede wszystkim bardzo dokładne szczotkowanie zębów. Najlepiej robić to co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem. Polecane jest ponadto używanie nici dentystycznej i irygatora do usuwania resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.
Dla jeszcze lepszej profilaktyki rekomendowane jest stosowanie płukanek antybakteryjnych, które eliminują bakterie odpowiedzialne za próchnicę. W kontekście próchnicy nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta. Pamiętaj o tym, że unikanie nadmiernej ilości cukrów prostych oraz przetworzonej żywności pomaga utrzymać zdrowe zęby.
Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego leczenia próchnicy?
Pomimo że domowe sposoby mogą wspierać profilaktykę, to w przypadku zaawansowanej próchnicy jedynym skutecznym rozwiązaniem jest profesjonalne leczenie. Nowoczesne metody stosowane w klinikach stomatologicznych zapewniają pacjentom komfort i bezpieczeństwo. Dzięki temu leczenia próchnicy nie trzeba się obawiać, ponieważ w większości przypadków jest ono niemal bezbolesne.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii coraz częściej można zahamować rozwój próchnicy bez obowiązku borowania. W zaawansowanych przypadkach wykorzystywane są natomiast najwyższej jakości materiały wypełnieniowe, które są trwałe i estetyczne.