Psychoterapia par a wpływ mediów społecznościowych na związek – jak odzyskać realną bliskość?

0
4
5/5 - (1 vote)

Smartfon zawsze pod ręką, ciągłe powiadomienia, scrollowanie w czasie wspólnej kolacji. Social media są integralną częścią codzienności – również tej intymnej. Choć mogą łączyć ludzi, często stają się przyczyną napięć w relacjach. Jak wpływają na związki? I co można zrobić, gdy wirtualna obecność zaczyna zastępować tę realną?

Social media – przeszkoda dla związku?

Setki wiadomości na Messengerze każdego dnia mogą stwarzać wrażenie bycia w ciągłym kontakcie. Ale w rzeczywistości, wiele par zauważa, że social media zaczynają wypierać prawdziwą bliskość.

I temat ten często pojawia się w gabinetach terapeutów, w różnych postaciach. Problemem może być porównywanie się do innych („Dlaczego my nie wyglądamy tak szczęśliwie, jak inni?”), zazdrość i nieufność wobec partnera, trudności z utrzymaniem granic prywatności czy, po prostu, brak czasu dla drugiej osoby i zastępowanie prawdziwych rozmów wspólnym scrollowaniem Instagrama.

Obserwacje te potwierdzają też badacze. Na przykład w badaniu przeprowadzonym przez Pew Research Center w 2019 roku wśród 5 tysięcy Amerykanów będących wówczas w związkach, 23% z nich przyznało, że zachowanie ich partnera w mediach społecznościowych wywołało u nich zazdrość lub niepewność co do ich relacji.1

Inna grupa badaczy, również z USA, wykazała wprost, że nadmierne korzystanie z social mediów sprzyja obniżaniu satysfakcji w relacjach intymnych, ale też wiąże się z częstszymi konfliktami.2

Psychoterapia par, czyli bezpieczna przestrzeń na rozmowę

Jeśli czujecie, że godziny spędzane w mediach społecznościowych mocno wpływają na jakość waszej relacji – warto się zatrzymać i zastanowić się nad podjęciem psychoterapii par. To przestrzeń, w której możecie – z pomocą terapeuty – bezpiecznie przyjrzeć się temu, co dzieje się między wami.

Terapia par daje szansę, aby:

  • na nowo otworzyć dialog – nauczyć się mówić o swoich potrzebach, emocjach i granicach w sposób, który nie rani;
  • zrozumieć źródła napięć – konflikty „o smartfona” mogą być objawem głębszych lęków: o bliskość, akceptację, wierność drugiej połówki;
  • wypracować zasady korzystania z social mediów – zgodne z waszymi wartościami, komfortem i potrzebami;
  • odzyskać prawdziwy, bezpośredni kontakt – poprzez ćwiczenia uważności, szczerą rozmowę i pracę nad emocjami, możecie odbudować realną bliskość.

Psychoterapia par polega nie na szukaniu winnych, a zrozumienia – dlaczego w Waszym związku jest tak, jak jest i co możecie razem zmienić. To może być ważny krok do odzyskania równowagi między światem cyfrowym a tym, co dla Waszej relacji najważniejsze: bliskością i wrażliwością na potrzeby drugiej osoby.

Psychoterapia par w ośrodku Konteksty

Jeśli dostrzegacie sygnały, że Waszą relację dotknął kryzys i nie czujecie się na siłach, aby samemu sobie z nim poradzić – zachęcamy do konsultacji z terapeutami par w ośrodku Konteksty w Warszawie. Na https://konteksty.net/psychoterapia-par-konteksty/ znajdziecie więcej informacji o tym, na czym polega taka terapia i co możecie dzięki niej zyskać.

Źródła:

1. Dating and Relationships in the Digital Age – Pew Research Center

2. Social Media and Romantic Relationship: Excessive Social Media Use Leads to Relationship Conflicts – S. Bouffard i in.