5/5 - (1 vote)

Podstawowe oznaczenie, jakim jest badanie moczu, stanowi źródło cennych informacji na temat naszego zdrowia, w tym również funkcjonowania nerek. Jakie są powiązania między występowaniem białkomoczu a schorzeniami w obrębie nerek? Sprawdź, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest białkomocz?

Proteinuria – bo również tak nazywamy białkomocz – to nic innego jak pojawienie się białka w moczu. Gdy białkomocz ma podłoże fizjologiczne, czyli jest efektem nasilonego stresu, wysiłku fizycznego czy reakcji organizmu związanej z gorączką, zwykle nie przekracza 250 mg (u dzieci i nastolatków, u dorosłych zwykle ten próg wynosi 150 mg). Natomiast gdy białkomocz wynika z różnych chorób, wydalanie białka może sięgać nawet 500 mg.

Białkomocz jako objaw chorób nerek

Mechanizmów stojących za pojawieniem się białkomoczu jest co najmniej kilka i nie w każdym przypadku jest to efekt problemów z nerkami. Jednocześnie proteinuria (białkomocz) to podstawowy wskaźnik i najważniejszy z objawów występowania przewlekłej choroby nerek. Badania przesiewowe polegające na oznaczeniu białka w moczu powinny być wykonywane u osób, które są obciążone czynnikami ryzyka rozwoju przewlekłej choroby nerek.

Choroby rzadkie a białkomocz

Choroba Fabry’ego czy Fanconiego to przykłady chorób rzadkich, w których przebiegu również pojawia się białkomocz. Częstotliwość występowania tych schorzeń wynosi mniej niż 5 osób na 10 tysięcy przypadków. Charakterystyczna dla chorób rzadkich jest niespecyficzność występujących objawów, przez co łatwo jest przyporządkować je do wielu popularnych dolegliwości. Z tego powodu chorzy mogą wiele lat poszukiwać właściwej diagnozy, jednocześnie wciąż nie otrzymując właściwego rozpoznania.

Fundacja Saventic zajmuje się zwiększaniem wiedzy społeczeństwa na temat chorób rzadkich, a także udziela pacjentom bezpośredniego wsparcia. Każdy, kto boryka się z dotychczas niezdiagnozowanymi objawami, może zgłosić się po bezpłatną pomoc Fundacji. Wystarczy wypełnić specjalne formularze oraz udostępnić swoją historię medyczną, której analizą zajmują się specjaliści od chorób rzadkich, współpracujący na co dzień z Fundacją. Po zakończeniu tego procesu pacjent otrzymuje informację zwrotną i ewentualne wskazówki dotyczące dalszej diagnostyki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działalności Fundacji Saventic, poznać jej misję oraz inicjatywy wspierające pacjentów z chorobami rzadkimi, odwiedź oficjalną stronę internetową. Tam znajdziesz szczegółowe informacje na temat dostępnych form wsparcia, możliwości zgłoszenia się po pomoc oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wystarczy wejść na stronę Fundacji Saventic, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i krok po kroku przejść przez proces zgłoszenia. Nie zwlekaj – każda chwila ma znaczenie!