Stres to jeden z najpowszechniejszych problemów współczesności, który wpływa nie tylko na nasz umysł, ale także na ciało. Hipnoza jako metoda terapeutyczna zyskuje coraz większą popularność w redukcji napięcia i radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Jak działa i czy warto ją wypróbować?
Jak działa hipnoza na stres?
Hipnoza na stres to proces, w którym hipnoterapeuta prowadzi Cię w stan głębokiego relaksu i skupienia. Nie jest to „sen”, lecz moment, w którym Twój umysł koncentruje się na wewnętrznych przeżyciach, będąc jednocześnie otwartym na sugestie.
Badania naukowe (1,2) potwierdzają skuteczność hipnozy w zmniejszaniu poziomu kortyzolu, znanego jako hormon stresu. W jednym z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda wykazano, że hipnoza pomaga regulować reakcje emocjonalne na stresujące sytuacje poprzez aktywację układu przywspółczulnego, odpowiedzialnego za regenerację organizmu i uczucie spokoju
- Spiegel, D., & Team. (Published July 2016). What happens during hypnosis. Cerebral Cortex. Stanford Medicine. Available at: Stanford Medicine.
- Williams, S.C.P. (November 11, 2016). „State of Mind: Exploring the brain-body connection in hypnosis.” Stanford Medicine Magazine. Available at: Stanford Medicine.
Hipnoza jako narzędzie do walki ze stresem
Hipnoza pomaga w:
- Zarządzaniu negatywnymi myślami – przełamuje schematy myślowe, które prowadzą do chronicznego stresu.
- Relaksacji ciała i umysłu – wycisza reakcję „walki lub ucieczki”.
- Budowaniu wewnętrznej odporności – wzmacnia zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Hipnoterapia ta może być stosowana jako samodzielna metoda lub w połączeniu z innymi technikami, np. psychoterapią czy mindfulness.
Kiedy warto skorzystać z hipnozy?
Hipnoza jest szczególnie przydatna, jeśli:
- Doświadczasz przewlekłego stresu – gdy napięcie wpływa na Twoje zdrowie i relacje.
- Masz trudności z relaksacją lub snem – sesje hipnotyczne pomagają wypracować techniki skutecznego odprężenia.
- Inne metody nie przynoszą efektów – hipnoza bywa pomocna, gdy np. medytacja nie daje oczekiwanych rezultatów.
Jak wygląda sesja hipnotyczna?
Każda sesja trwa zazwyczaj około 60 minut. HipnoTerapeuta wprowadzi Cię w stan głębokiego relaksu, a następnie stosuje różne techniki jak np sugestie dopasowane do Twoich potrzeb np. zmniejszenie lęku przed sytuacjami zawodowymi czy lepsze zarządzanie emocjami.
Podsumowanie – hipnoza na stres
Hipnoza to skuteczne narzędzie walki ze stresem, które pozwala regulować emocje i poprawić jakość życia. Jeśli borykasz się z przewlekłym stresem, warto rozważyć tę metodę.
Więcej o hipnozie i jej zastosowaniach znajdziesz na stronie Joanny Nowocień, która jest certyfikowana hipnoterapeutką, coachem i trenerką komunikacji.