Jak stworzyć idealne warunki do snu dla seniora?

0
53
5/5 - (1 vote)

Czy wiesz, że starzenie się organizmu wpływa na sen? Dużo mówi się o tym, że im jesteśmy starsi, tym z reguły śpimy mniej, ale wiele osób nie ma pojęcia, z czego to wynika i jak zapewnić sobie odpowiednie warunki do snu w starszym wieku. W tym artykule opowiadamy, co wpływa na jakość snu seniora i radzimy, co zrobić, aby sen mógł być jak najbardziej jakościowy.

Jak wiek wpływa na sen? 

Być może sam zdążyłeś już zauważyć, że wraz z wiekiem zmieniają się Twoje potrzeby i nawyki związane ze snem. Jednym z powodów, dla których tak się dzieje, są zmiany rytmu dobowego. Wraz z wiekiem godziny wstawania i zasypiania się przesuwają – seniorzy częściej czują senność wcześniej wieczorem i budzą się wcześnie rano. Im jesteśmy starsi, tym płytszy może stawać się nasz sen, a my możemy mieć tendencję do częstszych wybudzeń ze względu na światło, dźwięki otoczenia lub niewygodę. 

Osoby starsze częściej niż młodzi cierpią również na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby neurologiczne. Choroby, a niekiedy również przyjmowane stale środki farmakologiczne, nierzadko wpływają na zmniejszenie ilości godzin snu u seniorów i pogorszenie się jego jakości. Warto też pamiętać, że do zaburzeń snu u seniorów przyczyniają się zmiany w produkcji hormonów, takich jak melatonina. Wraz ze starzeniem się organizmu obniża się produkcja tego hormonu, który odpowiada za regulację rytmu dobowego i ułatwia zasypianie. Warto rozważyć jej suplementację, zwłaszcza po 55 roku życia – melatonina dla wielu osób staje się nieocenionym wsparciem w tym okresie. 

Istnieje pewne powszechne przekonanie o tym, że seniorzy potrzebują mniej snu niż młodsze osoby. Nie jest to prawda – seniorzy często sypiają mniej, między innymi ze względu na omówione wyżej czynniki, ale nie oznacza to, że tego snu nie potrzebują. Warto o tym pamiętać! 

Idealne warunki do snu dla seniora – kilka porad 

Wiesz już, że osoby starsze mogą mieć trudności ze snem. Jak zatem stworzyć takie warunki dla osoby starszej, które będą sprzyjać spokojnemu przesypianiu odpowiednich ilości godzin w nocy? Oto kilka porad, które warto wypróbować: 

  • odpowiednia temperatura w sypialni – w chłodniejszym środowisku lepiej się zasypia, a sen jest głębszy. Odpowiednia temperatura do spania w przypadku seniorów wynosi między 18 a 20 stopni Celsjusza; 
  • zmniejszenie ilości sprzętów elektronicznych w pomieszczeniu – ekrany emitują światło niebieskie, które bardzo negatywnie wpływa na zasypianie i jakość snu. Dlatego wszystkie sprzęty elektroniczne warto usunąć z sypialni, albo przynajmniej nie korzystać z nich na co najmniej dwie godziny przed pójściem spać; 
  • zaciemnienie sypialni – rytm okołodobowy jest bardzo silnie związany z cyklem dnia i nocy. Zbyt duża ilość światła może zakłócić sen, dlatego warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie sypialni – założenie odpowiednich rolet czy zasłon; 
  • dobór odpowiedniego materaca – wraz z wiekiem organizm staje się bardziej wrażliwy na nacisk. Mogą pojawić się również bóle stawów czy kręgosłupa, dlatego tym bardziej istotny jest wybór materaca, który będzie odpowiednio wygodny. Warto zwrócić uwagę na przykład na materace z pianki typu memory foam, które dostosowują się do ciała i pomagają zmniejszyć bóle stawów oraz pleców. 

Sen to zdrowie! Niestety w starszym wieku może pogarszać się jego jakość. Dlatego warto zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków do spania dla osób starszych. 

Źródła: 

Aging and Sleep, Sleep Foundation, https://www.sleepfoundation.org/aging-and-sleep.