5/5 - (1 vote)

Transport zwłok z zagranicy wiąże się z wieloma trudnościami, zwłaszcza jeśli kraj, z terenu którego chcemy sprowadzić ciało zmarłego, to państwo o rygorystycznych procedurach administracyjnych. Do takich należą między innymi Niemcy. Pośmiertna repatriacja w ich przypadku wymaga dopełnienia mnóstwa formalności.

Jak wygląda przewóz zmarłych z Niemiec do Polski?

Przewóz ciała przez polsko-niemiecką granicę legalny jest tylko wtedy, gdy dysponujemy kompletem wymaganych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech dokumentów urzędowych (wraz z tłumaczeniami). Są to:

  • akt zgonu wystawiony przez szpital;
  • zaświadczenie lekarskie wykluczające śmierć wskutek choroby zakaźnej;
  • paszport zwłok wydany przez Standesamt, czyli Urząd Stanu Cywilnego;
  • zgoda polskiego konsulatu w Niemczech na międzynarodowy transport zwłok;
  • zezwolenie na pochówek od właściwego starosty lub prezydenta miasta w Polsce.

Czasami, na przykład w sytuacji, gdy śmierć stanowi przedmiot śledztwa, wymagane jest również pozwolenie na międzynarodowy transport zwłok i ich pochówek niemieckiej policji lub sądu. Dodatkowo każdy pojazd przewożący ciała zmarłych musi posiadać zaświadczenie potwierdzające jego przystosowanie do takich transportów – aby je otrzymać, trzeba spełnić szereg restrykcyjny wymogów technicznych i sanitarnych, przede wszystkim wyposażyć auto w hermetyczną chłodnię i system stabilizatorów dla trumny. Karawany bywają zatrzymywane do kontroli przez służby graniczne, które sprawdzają kompletność i ważność dokumentów, dlatego należy mieć je wszystkie ze sobą.

Kto może zająć się transportem zwłok z zagranicy?

Transport zwłok z zagranicy nie należy do standardowych usług zakładów pogrzebowych, dlatego nie wszędzie można skorzystać z takiej opcji. Tylko nieliczne firmy tego typu mają w swojej ofercie międzynarodowy transport zwłok. Jedną z nich, największą i chyba najbardziej znaną w Polsce, jest Bongo.com.pl. Zapewnia ona transport pogrzebowy na małe i duże odległości, w tym z repatriację zmarłych z Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej, z dopełnieniem wszelkich formalności oraz kompleksową obsługą pochówku.