4.5/5 - (2 votes)

Od lat 80-tych ubiegłego wieku odsetek osób zmagających się z otyłością nieustannie rośnie – w 2020 roku był to niecały miliard osób. W 2019 roku w Polsce było to natomiast 18,5 procenta osób powyżej 15 roku życia. Biorąc pod uwagę dane statystyczne otyłość stanowi poważne wyzwanie, zwłaszcza, że szacunki ekspertów mówią o dalszym rozpowszechnianiu się tego zjawiska. Na szczęście obecnie dysponujemy wieloma sposobami leczenia otyłości, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. O tym, czego możemy się spodziewać po profesjonalnej klinice leczenia otyłości, opowiadamy w poniższym artykule.

Czy redukcja wagi jest jedyną metodą leczenia otyłości?

O otyłości mówimy w momencie, w którym wskaźnik BMI danej osoby osiąga wartość większą od 30. Zjawisko to dopiero 50-parę lat temu zostało uznane za chorobę ze względu na coraz częstsze występowanie. Obecnie klasyfikuje się ją jako skomplikowaną chorobę przewlekłą, mogącą mieć różnorodne, złożone przyczyny i prowadzącą do rozwinięcia poważnych schorzeń. W zależności od wyniku BMI mówi się o otyłości pierwszego (30-34,9), drugiego (35-39,9) i trzeciego (40<) stopnia. Metodami pozwalającymi na stwierdzenie otyłością są ponadto pomiar obwodu talii oraz zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, jednak normy są uzależnione od płci. Co więcej, rozróżnia się otyłość brzuszną oraz udowo-pośladkową.

Niestety, mimo badań wskazujących na złożone uwarunkowanie otyłości, osoby zmagające się z nią wciąż spotykają się ze stygmatyzacją społeczną i są nierzadko obwiniane o taki stan rzeczy. Warto jednak mieć świadomość, że o ile nawyki i styl życia mają ważne znaczenie dla powstawania i leczenia otyłości, nie są jedynymi czynnikami mającymi na nią wpływ. Choć redukcja wagi jest w przypadku otyłości konieczna, zdecydowanie nie jest jedyną metodą leczenia, a w niektórych sytuacjach nie można jej osiągnąć jedynie za pomocą zmian w diecie i aktywności fizycznej.

Jakie metody proponuje nowoczesna klinika leczenia otyłości?

Obecnie coraz częściej praktykuje się proponowanie pacjentom połączenia zmian w stylu życia z leczeniem farmakologicznym, które ma owe zmiany wspierać i zapobiegać efektowi jojo. Odpowiednio dobrane leki wspierają poprawę parametrów metabolicznych i zmniejszają ryzyko powstania lub rozwijania się poważnych schorzeń będących następstwem otyłości, takich jak cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy choroby serca. Włączenie leczenia farmakologicznego pozwala na zdrowe odchudzanie – następuje ono po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki zdrowotnej, którą zapewnia każda profesjonalna klinika leczenia otyłości.

Gdy zdrowe odchudzanie nie wystarcza – alternatywne metody leczenia otyłości

W zależności od stanu zdrowia pacjenta i uwarunkowań otyłości stosuje się również inne metody leczenia. W przypadku zaawansowanej otyłości trzeciego stopnia, nierzadko zalecane są operacje bariatryczne. Wykonuje się je również w przypadku pacjentów z otyłością drugiego stopnia, której towarzyszy nadciśnienie, choroba zwyrodnieniowa stawów bądź cukrzyca typu drugiego. Zabiegi mogą przyjmować postać by-passu żołądkowego, rękawowej resekcji żołądka czy założenia opaski żołądkowej.

Specyficzne formy leczenia stosuje się również wówczas, gdy redukcja wagi nie jest możliwa ze względu na podłoże hormonalne lub psychologiczne. W takim przypadku konieczne jest uregulowanie hormonów i zaopiekowanie się schorzeniem wpływającym na ich dysregulację. Osobom cierpiącym na depresję czy zespół kompulsywnego jedzenia, leżącymi u podłoża otyłości, zaleca się natomiast skorzystanie z psychoterapii jako jednej z form leczenia w połączeniu ze zdrowym odchudzaniem.

Leczenie otyłości w Warszawie

Niezależnie od tego, jaką wybierzemy formę leczenia otyłości, w Warszawie znajdziemy profesjonalną klinikę specjalizującą się w tym zakresie. Lekarze zajmą się rzetelną diagnostyką i dobiorą dopasowane do naszych potrzeb i obrazu klinicznego sposoby leczenia. Doradzą również, jakie zmiany warto wprowadzić w codziennym życiu, aby wesprzeć proces redukcji wagi i zapewnić sobie zdrowe odchudzanie.