Jak wspierać wzrost dziecka? Kluczowe czynniki pomagające urosnąć

0
62
5/5 - (3 votes)

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i osiągnęło swój potencjał wzrostowy. Choć genetyka odgrywa kluczową rolę, istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą pomóc dziecku urosnąć wyższym. W artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty, takie jak sen, dieta, aktywność fizyczna i eliminacja złych nawyków, które wspierają zdrowy rozwój młodego organizmu.

Kluczowe czynniki pomagające urosnąć

1. Sen – fundament zdrowego wzrostu

Chyba każdy nastolatek chciałby wiedzieć jak urosnąć wyższym, a rodzic pragnie by jego dziecko rozwijało się zdrowo. Jednym z najważniejszych elementów pomagających urosnąć jest odpowiednia ilość i jakość snu. Hormon wzrostu wydzielany jest głównie w nocy, zwłaszcza w fazie głębokiego snu. Dlatego:

  • Dzieci w wieku przedszkolnym powinny spać około 10-13 godzin dziennie,
  • Dzieci w wieku szkolnym – 9-11 godzin,
  • Nastolatki – co najmniej 8-10 godzin.

Regularny rytm snu i eliminacja ekranów (niebieskiego światła) przed snem to kluczowe kroki do wspierania naturalnej produkcji hormonu wzrostu.

2. Sposób odżywiania – odpowiednie składniki diety

Dieta istotnie pomaga urosnąć i odgrywa fundamentalną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze, z których szczególnie ważne są:

  • Białko – znajduje się w mięsie, rybach, jajach, nabiale i roślinach strączkowych,
  • Wapń i witamina D – niezbędne dla zdrowia kości, obecne w nabiale, orzechach, nasionach oraz poprzez ekspozycję na słońce,
  • Cynk i magnez – pomagają w syntezie białek i regeneracji organizmu, znajdują się m.in. w pestkach dyni, migdałach, kaszach,
  • Zdrowe tłuszcze – wspomagają wchłanianie witamin, są obecne w oliwie z oliwek, awokado i orzechach.

Unikanie przetworzonej żywności, nadmiaru cukru i napojów gazowanych wspiera zdrową wagę i może pomóc w lepszym przyswajaniu niezbędnych składników.

3. Aktywność fizyczna – ruszaj się, aby urosnąć

Regularna aktywność fizyczna – w tym sport i ćwiczenia na wzrost to nie tylko sposób na dobrą kondycję, ale także na realne zyskanie kilku centymetrów. Ćwiczenia i sporty takie jak m.in. koszykówka, siatkówka i pływanie wpływają na rozciąganie i rozwój mięśni oraz kości.

Sport poprawia ukrwienie organizmu i mocno stymuluje wydzielanie hormonu wzrostu. Warto dbać o codzienną dawkę ruchu – przynajmniej godzinę aktywności fizycznej dziennie.

4. Eliminacja złych nawyków i chorób

Niektóre nawyki i czynniki mogą hamować rośnięcie dziecka, dlatego warto je eliminować. Do najważniejszych zagrożeń należą:

  • Nadmierny stres – podwyższony poziom kortyzolu może zahamować wzrost,
  • Niewłaściwa dieta – bogata w słodycze i fast foody,
  • Brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia nie sprzyja prawidłowemu wzrostowi,
  • Przewlekłe choroby – np. choroby tarczycy, nietolerancje pokarmowe, niedobory hormonalne.

Warto regularnie konsultować się z lekarzem i monitorować rozwój dziecka, aby wcześnie wychwycić ewentualne problemy.

Czy niski wzrost dziecka to powód do niepokoju?

Chcąc, aby nasze dzieci rozwijały się właściwie wykonujemy niezbędne badania, stosujemy  konieczne lekarstwa, szczepienia oraz zapewniamy im odpowiednie żywienie. Wzrost dziecka, oprócz innych parametrów, takich jak waga, proporcje ciała czy poziom rozwoju psychoruchowego, jest jednym z podstawowych kryteriów oceny jego rozwoju.

Niestety, nadal wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że na wzrost dzieci i nastolatków można w pewien sposób wpłynąć, ułatwiając im osiągnięcie ich potencjału wzrostowego. Wbrew twierdzeniom niektórych lekarzy, istnieją sposoby na naturalne wsparcie tego procesu. Błędem jest bagatelizowanie przez pediatrów niskiego, lecz akceptowalnego w ramach siatek centylowych, wzrostu dziecka. Część rodziców słyszy jedynie uspokajające słowa, że „dziecko jest zdrowe, tylko niskie i nic nie da się zrobić”.

Tymczasem osiągnięty ostatecznie wzrost będzie towarzyszył dziecku przez całe życie. Im bardziej będzie on odbiegał od wzrostu otoczenia i oczekiwań dziecka, tym większe problemy z samoakceptacją może mieć osoba dorosła, zwłaszcza w młodości.

Genetyka odpowiada za 60-80% wzrostu, natomiast styl życia może wpłynąć na pozostałe 20-40%. Wystarczy przebyć ciężką chorobę, by nie osiągnąć potencjalnego wzrostu zapisanego w genach” – czytamy na blogu Jakurosnąć.pl. Z drugiej strony, istnieją naturalne czynniki, które mogą przyspieszyć wzrost i które można kontrolować we własnym zakresie. Są to tzw. czynniki środowiskowe.

Podsumowanie

Choć genetyka odgrywa kluczową rolę w określaniu wzrostu dziecka, nie można zapominać o czynnikach środowiskowych, które mogą znacząco pomóc urosnąć wyższym. Zdrowy sen, odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna oraz eliminacja szkodliwych nawyków to sposoby, które pomagają dziecku osiągnąć jego pełen potencjał wzrostowy. Warto świadomie dbać o te aspekty już od najmłodszych lat, by zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Źródła

1] https://www.scientificamerican.com/article/how-much-of-human-height/