Statyw na pipety to jeden z najpopularniejszych rodzajów statywów laboratoryjnych. Stanowi podstawowy element wyposażenia wielu laboratoriów. Ułatwia codzienną organizację pracy i przeprowadzanie różnego rodzaju badań i doświadczeń. Z pomocą odpowiedniego modelu możesz skutecznie zwiększyć efektywność pracy, jak również zadbać o bezpieczeństwo swoje i pozostałych użytkowników laboratorium. Jak wybrać odpowiedni statyw do pipet? Sprawdź!
- Statywy do pipet automatycznych – czym się wyróżniają?
- Statyw na pipety – czym się kierować przy jego wyborze?
Statywy do pipet automatycznych – czym się wyróżniają?
Statyw na pipety automatyczne to narzędzie, które stanowi absolutny niezbędnik niemalże w każdym laboratorium. Jest bardzo przydatne zwłaszcza w ośrodkach, w których na co dzień korzysta się z pipet jednokanałowych i wielokanałowych. Tego rodzaju statywy pozwalają na bezpieczne przechowywanie pipet w pozycji pionowej, dzięki czemu można skutecznie zminimalizować ryzyko uszkodzenia badanych materiałów, a więc ich zanieczyszczenia, co negatywnie wpływa na wiarygodność badań laboratoryjnych.
Nie bez znaczenia pozostaje również to, że jest to akcesorium, które gwarantuje oszczędność miejsca w miejscu przeprowadzania badań, co zwiększa ergonomię każdego stanowiska. Ponadto od tego już krótka droga do lepszej organizacji pracy, a co za tym idzie, zachowania sterylności i dokładności wykonywanych testów.
Statywy na pipety automatyczne najczęściej produkuje się z wytrzymałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także są obojętne chemicznie. W praktyce mowa o takich jak m.in. tworzywo sztuczne czy też lekkie metale.
Co ważne, statywy dostępne na rynku mogą pomieścić zróżnicowaną liczbę pipet – kilka, a nawet kilkanaście. Dużym atutem nowoczesnych modeli jest ich ergonomiczny kształt, który zapewnia łatwy dostęp do każdej z probówek. To inwestycja w komfort użytkowania. Na rynku możesz znaleźć różne rodzaje statywów na pipety automatyczne, dlatego z łatwością znajdziesz ten skrojony na miarę swoich potrzeb i oczekiwań.
Statyw na pipety – czym się kierować przy jego wyborze?
Wybór statywu na pipety nie powinien być dziełem przypadku. Postawienie na odpowiedni model to gwarancja wygodnej i efektywnej pracy, a także zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa w warunkach laboratoryjnych.
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rodzaj probówek, z którymi pracujesz na co dzień. Dobry statyw to taki, który jest z nimi kompatybilny – pozwala na przechowywanie pipet w wybranym przez Ciebie rozmiarze. Na rynku dostępne są statywy o uniwersalnym zastosowaniu, co ułatwia codzienną pracę.
Bardzo istotnym czynnikiem jest również materiał, z którego wykonane. Postaw na modele z trwałych materiałów, które są odporne na szkodliwe działanie chemikaliów, a także uderzenia. Jeśli Twoja praca wymaga wysokiej sterylności, zwróć również uwagę na możliwość autoklawowania.
Niezwykle ważnym parametrem jest także pojemność danego statywu na pipety. Przed jego zakupem dokładnie określ liczbę pipet, które powinny być przechowywane na tym samym statywie w jednym czasie. Dzięki temu optymalizujesz swoją codzienną pracę i dążysz do uzyskania najwyższej wydajności.
Nie bez znaczenia pozostaje również ergonomia. Dobry statyw na pipety to taki, który jest niezwykle łatwy w obsłudze. Powinien także wyróżniać się przemyślaną konstrukcją, która ułatwi Ci sięganie po każdą z pipet.
Łatwość w utrzymaniu w czystości to kolejny aspekt, który powinien zwrócić Twoją uwagę. Czyszczenie statywu powinno być szybkie i bezproblemowe, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie Ci zachować odpowiedni poziom higieny na stanowisku pracy i w całym laboratorium.