Witrektomia skuteczną metodą leczenia chorób oczu

0
59
5/5 - (1 vote)

W niektórych przypadkach u pacjentów z chorobami oczu pojawiają się problemy, których nie da się rozwiązać leczeniem zachowawczym. Jeśli badanie ostrości wzroku i pozostała diagnostyka wskazują, że zastosowane dotychczas metody nie dają rezultatów, można wykonać witrektomię. Sprawdź, jak przebiega zabieg witrektomii i dla kogo jest przeznaczony.

1. Witrektomia – co to jest?

2. Kiedy warto zdecydować się na zabieg witrektomii?

Operacja witrektomii w ścianie gałki ocznej jest wykonywana coraz częściej ze względu na brak konieczności operowania pacjenta w znieczuleniu ogólnym i możliwość wyleczenia trudnych przypadków. Dzięki niej wzrok odzyskują nawet cukrzycy i osoby, które źle widzą na skutek silnego zapalenia wnętrza gałki ocznej. Sprawdź, jakie są wskazania do wykonania witrektomii i na czym polega ten zabieg.

Witrektomia – co to jest?

Witrektomia to nowoczesna procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu ciała szklistego od wewnętrznej strony oka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. NW miejsce usuniętego ciała szklistego lekarza wprowadza specjalny olej silikonowy, gaz lub płyn. Miejsca, w których występują otwory, zabezpiecza przy pomocy lasera. Olej musi zostać usunięty po kilku tygodniach, natomiast gaz, który zostaje wprowadzony do oka, wchłania się po kilku lub kilkunastu dniach i jest stopniowo zastępowany przez ciecz wytwarzaną przez oko. Wycięcie ciała szklistego wykonuje się w przypadku chorób takich jak: retinopatia cukrzycowa, cukrzycowy obrzęk plamki, stan zapalny wnętrza oka, wylew krwi, odwarstwienie siatkówki.

Kiedy warto zdecydować się na zabieg witrektomii?

Witrektomia to jeden z najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych zabiegów w okulistyce, dlatego wykonuje go doświadczony specjalista – z jego ofertą możesz zapoznać się na https://www.okulista-morawski.pl/zabiegi/witrektomia/. Zabieg warto wykonać w szczególności, gdy inne metody leczenia choroby siatkówki lub gałki ocznej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Gdy leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne, witrektomia pozwala uchronić się przed trwałym uszkodzeniem gałki ocznej. Po wykonaniu witrektomii jakość widzenia za pomocą operowanego oka ulega znaczącej poprawie bez względu na rodzaj schorzenia, z którym borykał się pacjent.

Czas powrotu do prawidłowego widzenia od dnia przeprowadzenia zabiegu wynosi od 6 do 12 miesięcy. Pierwsze efekty pojawiają się z opóźnieniem, gdyż od razu po operacji występuje zaćma. Nie jest to jednak powikłanie, gdyż zaćma jest związana ze sposobem przeprowadzania zabiegu i wprowadzeniem gazu lub oleju do komory ciała szklistego.