Aktywny Senior

W ostatnim czasie powstaje bardzo dużo działań skierowanych do licznej grupy odbiorców, jaką są seniorzy. W wielu miejscowościach, a nawet wsiach, powstają kluby, stowarzyszenia, fundacje, instytucje lub organizowane są konkretne zajęcia działające na rzecz osób starszych. Coraz więcej dotacji i projektów przeznaczanych jest na to, aby tej grupie wiekowej żyło się lepiej.

poradnictworodzinne.pl aktywny senior

Starość często negatywnie nam się kojarzy. Widzimy jedynie niedogodności i utrudnienia. Na szczęście coraz więcej osób odchodzi od krzywdzącego stereotypu mówiącego, iż „starsza osoba powinna wyłącznie siedzieć w domu”. Wybór zależy od konkretnego człowieka i jego preferencji. Jeżeli ktoś jest typem domatora, samotnika lub zwyczajnie nie ma ochoty na zmianę sposobu spędzania wolnego czasu, nie należy nakłaniać go do zmiany upodobań. Wiele osób nie chce kończyć aktywnego życia ze względu na powiększającą się liczbę lat. Do tego typu ludzi kierowane są wszelkie formy aktywności wymienione we wcześniejszym akapicie coraz liczniej występujące. W większych miastach wybór jest duży jednak zawsze trzeba mieć na uwadze to, czy stan zdrowia pozwala na wykonywanie danej aktywności.

Starość to czas, który można różnorodnie zagospodarować. Możliwość spędzania wielu chwil z dziećmi, wnukami i prawnukami ubogaci życie zarówno seniorom, jak i młodszym pokoleniom. Wspólnie spędzony czas stwarza wiele pięknych wspomnień, do których niejeden z nas wraca z sentymentem. Czy można zapomnieć klejenie pierogów z najdroższą babcią lub bajki opowiadane przez ukochanego dziadka?

Czas można zagospodarować również na wiele innych sposobów. Może teraz nadeszła pora na wymarzoną naukę tańca lub kurs komputerowy? Albo wolontariat, na który wcześniej nie było czasu? Mnożą się powstające zajęcia dedykowane seniorom dotyczące różnych dyscyplin życia. Coś dla siebie można znaleźć zarówno w formach ruchowych (np. gimnastyka, basen), jak i bardziej umysłowych (np. lekcje języka obcego). Wiele zajęć organizują również (często bezpłatnie) Kluby Seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz inne kluby i stowarzyszenia, gdzie można się nie tylko w dalszym ciągu rozwijać, lecz również spędzić czas w przyjemnym towarzystwie i zawrzeć wiele wspaniałych przyjaźni. Warto zapoznać się z działalnością i harmonogramem poszczególnych miejsc w naszej okolicy, bo może okazać się, że nie jest tak nudno. jak nam się wydawało!

Wypowiedz się!

[fbcomments]